¨

"Máte-li dlouhou chvíli, proč nevyrazit někam do přírody."

 

Valašské Meziříčí

Město na soutoku obou Bečev. Vzniklo roku 1923 sloučením samostatných měst Krásno nad Bečvou a Valašské Meziříčí. Obě vznikla na konci 13. století. Několikrát vydrancováno Švédy. V roce 1908 byla ze Zašové do města přenesena gobelínová dílna.

Kulturní památky: Žerotínský zámek, zámek Kinských, kostel sv. Trojice, v kterém je nyní umístěno lapidárium.

 

 


Bystřička

Obec založená v pol. 17. století, dříve výroba loučí, nožů křiváků a domácího dřevěného nádobí zv. valašský porcelán. Známá je především údolní nádrží, vytváří tak jednu z nejnavštěvovanějších rekreačních oblastí s možností koupání a vodních sportů.

V letních měsících je v provozu i letní kino (program na http://bystricka.cz/kultura/letni-kino/)

 

 


Vsetín

Dominantou města je renesanční zámek s vyhlídkovou věží ze začátku 17. století s přilehlým anglickým parkem se vzácnými dřevinami. Dnes v zámku sídlí Muzea regionu Valašska.

Je to také velmi kulturní město, konají se tu již tradiční akce jako je např. Valašské záření,Mezinárodní folklorní festival Vsetínský krpec, mezinárodní fotosoutěž Interfotoklub, Jazzový festival, nebo Letní filmový maraton. Relaxovat můžete po celý rok v městských lázních s tobogánem, na squashi, bowlingu či spinningu, v zimě je v provozu lyžařský vlek Horní Jasenka a v létě si můžete zahrát minigolf,plážový volejbal nebo se projet na kole po cyklostezce či po pěti značených cyklotrasách pro horská kola.

 


Velká Lhota

Vzácnou památkou, která vytváří zajímavou dominantu středu obce, je dřevěný evangelický kostel bez věže, postavený roku 1783, krátce po vydání tolerančního patentu. V kostele se doposud konají pravidelně bohoslužby a v létech 1875 -1895 zde působil jako farář autor světoznámých Broučků spisovatel Jan Karafiát.

 

 


Vidče

Jedna z nejstarších obcí Valašska, poprvé připomínána v roce 1310. V roce 1621 se jeho obyvatelé přidali ke vzpouře Valachů. V 17. století se zde těžilo a pálilo vápno, v 18. století těžil ocelek.

 

Beskydy

Na severní Moravě sousedí v karpatském horském oblouku s polskými beskydskými pásmy a Slovenskými Beskydami Moravskoslezské Beskydy, ke kterým se připojují Vsetínské vrchy, Javorníky a další pohoří.

 


Růžďka

Nejvýznamnější památkou je farní kostel sv. Bartoloměje z roku 1807. V obci je pomník evangelíků vražděných roku 1777, který byl vybudován roku 1927, pomník padlých 1. světové války z roku 1928 a pomník obětí 2. světové války z roku 1948.

Na lukách za Klenovem a v lokalitě Vesník a na Lúčkách se nacházejí louky s výskytem chráněných rostlin.

 

 

 

 

 


Mikulůvka

Nabízí mnoho příležitostí k rekreaci a turistice. Na své si přijdou příznivci sportu i milovníci lidové architektury a rázovité valašské krajiny.

V letní sezóně je v provozu i koupaliště (http://www.koupalistemikuluvka.info/)

 

 

 

 


 

Valašská Bystřice

Zdejší lesy jsou také vyhledávaným houbařským rájem, v příznivém roce trvá houbařská sezona i několik měsíců. Na pasekách můžete po celé léto sbírat lesní plody - borůvky, maliny, ostružiny.